Податоците наведени на веб страната се однесуваат на лицата на територија на Република Бугарија!

Совети за намалување на мастите за „професионалци“

 • Ограничете го јадењето на храна која има висока содржина на заситени масти (мрсно месо, колбаси, сирење и т.н.).
 • Користете ладно цедени масла за Вашите салати, на пример масло од шафран, репка, сончогледово масло или маслиново масло.
 • За поздрава термичка обработка можете да користите рафинирани масла кои се издржливи на топлина, како на пример маслиново масло, сончогледово масло или масло од репка.
 • Заменете го маслото со нискомаслено или со диетален маргарин (40% масти).
 • Користете нискомаслени методи за готвење како варење, печење со вулкански камења во рерната, готвење во фолија, во глинен сад или во хартија за печење, како и печење или пржење во нелеплива тава со минимална количина на масти. Свежиот зеленчук, сварен во малку вода, содржи многу витамини и има мала содржина на масти.
 • Користете кисело млеко наместо хопла за полесни сосови за салата. Ако не сакате потполно да се откажете од мајонезот, разредете ја малку количината со кисело млеко или со урда.
 • Сосовите за месо можат да бидат згустени со варен или пасиран компир или зеленчук.
 • Свежиот зеленчук (домат, краставица, пиперка, ротквици и т.н) со свежи билки и обезмастена урда се одлична алтернатива на седвичите со колбаси и сирење.
 • Избегнувајте хидрогенирани растителни масти кога е можно, како на пример тие во чипсот од компири, готовата храна, преливите и колачите. Избегнувајте производи содржат „хидрогенирани растителни масти и/или масла“. Во нив се содржани многу лоши масни киселини.
 • Растителниот маргарин кој е означен како „богат на заситени масни киселини“ се препорачува за мачкање на леб.
 • Внимавајте на скриените масти. Еден кроасан (70 гр) содржи 24 грама масти!

BACK

Welcome!

This is popup preview that you can fill with any content you want.

The plugin include some shortcodes, you can read more about them at the bottom of this page. The main 3 sections to configure the popup are:

Appearance: Where you edit the look and feel of the popup.
Display Rules: Here you choose on which page to display the popup (Set to all by default)
Display options: Some important settings about the plugin, being the more important trigger action.